kwadraty

Dla wierzycieli

Zażalenie na postanowienie o ogłoszeniu upadłości (art. 54a)

1. Zażalenie na postanowienie o ogłoszeniu upadłości może wnieść wierzyciel, który uważa, że sądy polskie nie posiadają jurysdykcji do rozpoznawania sprawy upadłościowej dłużnika. Wierzyciel, którego siedziba lub miejsce zwykłego pobytu w dniu ogłoszenia upadłości znajdowały się w Polsce może wnieść zażalenie w terminie tygodnia od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczy. Jeżeli siedziba lub miejsce zwykłego pobytu znajdowały się za granicą termin do wniesienia zażalenia wynosi 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zgłoszenie wierzytelności (art. 235-237; art. 239 – 241)

2. Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się syndykowi, na adres 89-200 Małe Rudy ul. Południowa 9, w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
3. Jeżeli wierzyciel zgłosi wierzytelność po upływie terminu to musi zapłacić zryczałtowane koszty w kwocie 772, 21 zł na rachunek bankowy syndyka Agnieszki Bakowskiej w banku PKO BP nr 32 1020 4900 0000 8802 3292 0257, podając w tytule wpłaty sygnaturę postępowania.
4. Jeżeli wierzyciel spóźni się ze zgłoszeniem wierzytelności tak bardzo, że syndyk już wcześniej złożył projekt planu spłaty wierzycieli albo informację, że nie ma podstaw do sporządzenia planu spłaty to zgłoszenie wierzytelności nie zostanie rozpoznane (art. 491(14) ust. 6 ).
5. Nie muszą (ale mogą) dokonywać zgłoszenia swoich wierzytelności pracownicy oraz wierzyciele, których wierzytelności są zabezpieczone hipoteką, zastawem lub innymi ograniczonymi prawami rzeczowymi.
6. Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się na wzorze określonym przez Ministra Sprawiedliwości, który załączam do niniejszego zawiadomienia.
7. Zgłoszenie wierzytelności syndykowi przerywa bieg przedawnienia.
8. W przypadku braku zgłoszeń wierzytelności sąd może wydać postanowienie o umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli (art. 491(14) ust. 5 ).

Skarga na czynności syndyka (art. 491(12a))

9. Jeżeli upadły, albo wierzyciel, albo inna osoba uważa, że syndyk dokonał czynności niezgodnie z prawem to może wnieść skargę na czynności syndyka.
10. Skargą wnosi się w terminie 7 dni.
11. Skargę rozpoznaje sąd, ale wnosi się ją bezpośrednio do syndyka.
12. Syndyk w terminie 3 dni skargę przekazuje do sądu albo ją uwzględnia.

Zakończenie postępowania (art. 491(14) ust. 8

13. Postępowanie może zostać zakończone przez:
a) wydanie postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli;
b) wydanie postanowienia o umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli;
c) wydanie postanowienia o warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.
d) wydanie postanowienia o odmowie ustalenia planu spłaty wierzycieli.
14. Postępowanie jest zakończone z chwilą wydania wskazanych wyżej postanowień.

Umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli (art. 491(16) ust. 1-2)

15. Sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, jeśli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli.

Warunkowe umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłaty wierzycieli (art. 491(16) ust. 2a-2i)

16. Jeżeli niezdolność do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli wynikająca z osobistej sytuacji upadłego nie ma charakteru trwałego, sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli pod warunkiem, że w terminie pięciu lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia o warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli upadły ani żaden z wierzycieli nie złoży wniosku o ustalenie planu spłaty wierzycieli.
17. W okresie warunkowego umorzenia zobowiązań dłużnik jest ograniczony w możliwości dokonywania czynności prawnych.
18. W okresie warunkowego umorzenia zobowiązań dłużnik musi składać sądowi sprawozdania.
19. Na skutek wniosku wierzyciela sąd może uchylić postanowienie o warunkowym umorzeniu zobowiązań i ustalić plan spłaty.

Odmowa ustalenia planu spłaty (art. 491(14a))

20. Sąd może odmówić upadłemu ustalenia planu spłaty wierzycieli.
21. Jednym z powodów odmowy może być to, że upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań.
22. Sąd nie odmówi upadłemu ustalenia planu spłaty jeżeli ustalenie planu spłaty wierzycieli lub umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowe umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.